Při objednávce nad 1200 Kč získáte dopravu zdarma po celé České republice!

Revmatoidní artritida (lidově řečeno revma) je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje tkáň chrupavek a kloubů, ale může se rozšířit do plic, srdce a očí. Včas nediagnostikovaná a neléčená revmatoidní artritida dokáže významně omezit pohyblivost člověka. Tato nemoc postihuje 2–3krát častěji ženy než muže a přichází většinou v pokročilém věku – i když to není podmínkou.

Onemocnění kloubů je vždy spojeno se sníženou pohyblivostí. Revmatoidní artritida přináší také trvalé bolesti, na které lékaři předepisují množství léků, většinou na bázi opiátů. Na vedlejší účinky léků jsou často předepisovány léky další. Řešením by mohlo pro mnohé být léčebné konopí. Jak vypadají výsledky dosavadních výzkumů?

Na bolest ano

Revmatoidní artritida stojí lehce mimo hlavní proud zájmu výzkumů, přestože jde o onemocnění závažné. Studie jsou tedy dílčí, jejich závěry jsou pro odbornou veřejnost nepřesvědčivé a vědci volají po dalších a velkých výzkumech.

Britští vědci provedli dvojitě zaslepenou studii účinku léku z konopí Sativex na bolest způsobenou revmatoidní artritidou. 5 týdnů zkoumali 58 pacientů, kteří lék (nebo placebo) požívali večer a ráno podávali hlášení o intenzitě bolesti, kvalitě spánku a ranní ztuhlosti.

Výrazně příznivý účinek měl Sativex na bolest při pohybu i odpočinku a kvalitu spánku. Žádný rozdíl nezaznamenali pacienti v ranním pocitu ztuhlosti. Tato studie se sama označuje za předběžnou a svými výsledky vyzývá k dalšímu zkoumání vlivu konopí na revmatoidní artritidu. [1]

Cannabinoidy mají analgetické a protizánětlivé účinky, a že na bolest, zejména revmatickou bolest kloubů zabírají, dokládají dvě americké studie. [2] a [3] Jsou to však jen nedostatečně přesvědčivé výsledky.

Léčba samotné artritidy? Zatím ne

Dvě izraelské studie popisují korelaci mezi cannabinoidy THC a CBD a autoimunitními onemocněními. Konopí totiž může fungovat jako imunomodulátor, a mít tak pozitivní vliv na rozvoj revmatických onemocnění. Klinické výsledky to však zatím jednoznačně nepotvrdily a léčbu revmatoidní artritidy konopím nedoporučují. [4] a [5]

Existuje například i studie, která shrnuje některé dosavadní výsledky v oblasti užití cannabinoidů při léčbě chronických bolestí nerakovinného původu, jejímž výsledkem je absolutní nedoporučení cannabinoidů. [6] Výsledky výzkumů jsou rozporuplné a je potřeba, aby přibylo zásadních studií, které budou mít výsledky jednoznačné.

.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16282192

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18728714

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28967368

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27859024

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29884803

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29847469